Alcea rosea in Denmark

Species name:Alcea rosea
Family:Malvaceae
Group:Angiosperms
Common names:Have-stokrose
Synonymes:
Habitats:Urban areas, Disturbed areas
Time of introduction:
Year of first report:
Type of introduction:Intentional
Distribution details:
Donor area:
Status:Not known
Frequency:Rare
Invasiveness:Not invasive
Impact:Not known
Comments:
Last updated10-01-2016 (day-month-year)
Resources: Google image search
References:
  • Hansen, A. 1987. Pers.comm. og stencileret floraliste: Flora Advena Danica (pars). Kbh. 1963 med rettelser og tilføjelser 1964. Fund og iagttagelser unden denne signatur dækker hele Danmark.
  • Hansen, K., red. 1988. Dansk feltflora. Gyldendal, København
  • Hartvig, P., Leth, P., Nielsen, H. & Plöger, E. 1992. Atlas Flora Danica. Taxonliste. Dansk Botanisk Forening og Københavns Universitet, København
  • Karlsson, T. 1998. Förteckning över svenska kärlväxter. Svensk Bot. Tidskr. 91: 241-560
  • Lütken, P. 1987. Pers.comm. Fund og iagttagelser under denne signatur dækker Bornholm.
  • Lyck, G. & Madsen, H.E.S. 1988. Personlig gennemgang af Botanisk Museums Danske Herbarium.
  • Madsen, H.E.S. & Lyck, G. 1991. Introducerede planter. Forvildede og adventive arter. Institut for Økologisk Botanik, Københavns Universitet & Skov- og Naturstyrelsen, Hørsholm
  • Örneberg, B. 2003. Vad händer på Pepparholm? Sv. Bot. Tidskr. 97: 100-103
New search Term explanations